Nutridrink przy zapaleniu jelita grubego

brucek portal

Witam wszystkich. Od 1988 r jestem chora na wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Bardzo długo mnie diagnozowano ale w końcu stwierdzono. Objawy pewnie jak u wszystkich biegunka, ropa, krew, bóle brzucha itp.
Etapy przechodziłam rożne było bardzo źle i bardzo dobrze. Najsilniejszy nawrót miałam w marcu 2008r wylądowałam w szpitalu całkowita utrata siły ok 20 stolców z krwią. Oczywiście kroplówki, sterydy, antybiotyki, krew, albuminy no i jakoś dałam radę.
No i niestety od listopada mam znowu nawrót choroby. Tylko tym razem nic nie przynosi oczekiwanej poprawy. Wybrałam już serie antybiotyków biorę cały czas immunosupresję, sterydy, oczywiście sulfasalazyne piję nutridrinki i nic żadnej reakcji organizmu. Jestem już zmęczona, załamana i nie wiem co dalej. No to tyle w skrócie o mnie Pozdrawiam

Kochani

Jak już wspominałam w innym pościej - jestem po kontrolnej kolonoskopii. Własciwie oprócz obrzęku, przekrwienia i niewielkich nacieków z komórek limfoidalnych nie wykazała zmian charakterystycznych dla Crohna. Wykluczono natomiast MZJG w każdej możliwej postaci.

Wynik z kolonoskopii: Obejrzano całe jelito grube i dystalny odcinek jelita cienkiego. W odbytnicy ( w okolicy ok. 12 cm od zwieraczy) stwierdzono drobną nadżerkę aftowatą i pobrano z niej wycienk. POza tym błona śluzowa makroskopowo niezmieniona. Jelito zapętlone - badanie bardzo trudne. Jelito bardzo dobrze oczyszczone. Ze względu na podjerzenie NZJ pobrano 14 wycinków z różnych miejsc.

2. wyniki histopatologii:

- wyc 1,2 (jelito kręte) - fragmenty błony śluzowej typu jelita cienkiego o zachowanej budowie: kosmki prawidłowej długości, na terenie kilku kosmków nieco poszerzone naczynia krwionośne. Enterocyty o regularnie, przypodstawnie ułożomych jądrach, pomiędzy nimijedynie pojedyncze limfocyty. Na terenie obrzękłej blaszki właściwej skąpe nacieki złożone głównie z limfocytów
- wyc 3-9 (wstępnicai) i 10-11 (esica) - fragmenty błony śluzowej typu jelita grubego o gruczołach rozmieszczonych regularnie. Na terenie obrzękłej blaszki właściwej obecne są skąpe i ogniskowo miernie obfite nacieki zaplane złożone głównie z limfocytów i plazmocytów, z niewielką domieszką eozynofilii oraz skupienia komórek limfolidalnych tworzących drobne grudki chłonne. barwieniem Trichrom nie stwierdzono pod nabłonkiem obecnoście barwiącego się pasma kolagenu charakterystycznego dla kolagenowego zapalenia jelita grubego. Na terenie nabłonka stwierdzono obecność zwiększonej ponad norme ilości limfocytów typu t (wykonano odczyt CD8 i CD$) charakteryzującej limfocytowe zapalanie jelita grubego.
- wyc 12-14 (odytnica) - fragmenty błony śluzowej typu jelita grubego o gruczołach regularnie rozmieszczonych. Na terenie obrzękłej blaszki własciwej obecne są skąpe i ogniskowo miernie obfite nacieki zapalne złożone głównie z komórek limfoidalnych tworzących drobne grudni chłonne. W jednym z wycinków drobna krwawa wybroczyna.

W całosci obraz morfologiczny nadesłanych do badania licznych wycinków błony śluzowej jelita nie jest charakterystyczny i nie daje podstaw do podejrzewania żadnej z foorm tzw. mikroskopowego zapalenia jelita grubego.


Obecnie plany dlaszego postępowania są takie:


1. W najbliższy poniedziałek rezonans magnetyczny miednicy mniejszej i jamy brzusznej
2. 27 października endoskopia kapsułkowa ale w Krakowie - straciłam już cierpliwośc do Warszawy


W zalezności co wykażą badania będziemy się z moim gastrologiem zastanaiwać co dalej. Na razie wycofujemy się powoli z Pentasy. Daliśmy jej pół roku szansy żeby zadziałała a obraz jelita jaki był pół roku temu taki jest teraz, więc raczej nie ma sensu ciągnać dalej tego leku. Zobaczymy co wykaże kapsułka. Jesli będą zmiany w jelicie cienkim to zapewne przejdę na terapię sterydową. Powstała też nowa koncepcja (chociaż może niezupełnie nowa) że te dolegliwości bółowe są w głównej mierze związane z przerostami endomietriozy - tłumaczyłoby to fakt, że chirurg który mi operował wyrostek widział pogrubioną i jakby "obrośniętą" stanym zapalnym ścianę końcowego odcinka jelita cienkiego natomiast ostatnia kolonoskopia nic nie wykazała w tym miejscu "od srodka", potwierdziły to również wyniki z hist-pat.

Ale co powoduje mój spadek wagi, utarę apetytu i nietolerancję większości pożywienia to już nie wiem. Według mojego gastrologa nie ma mowy o zespole złego wchłaniania - pokazał mi na obrazie z kolonoskopii piękne, kształtne kosmki jelita cienkiego wiec raczej nie ma sie co czepiać, ze coś się nie wchłania. A ja już na prawdę wyglądam przerażająco - 48 kg! Włączyłam na stałe nutridrinki i zobaczymy co przyniosą.


Pozdrawiam Was bardzo serdecznie i dzięki raz jeszcze za to, że jesteście!

Nikusia

[ Dodano: 29-10-2008 ]

Copyright (c) 2009 brucek portal | Powered by Wordpress. Fresh News Theme by WooThemes - Premium Wordpress Themes.