numery statystyczne chorób

brucek portal

eh Mała widzę że nie masz szczęścia do normalnych lekarzy.. nie bierz tego do siebie, nie zmuszasz Szymka przecież do niczego, ani nie będziesz mu nóżek wykręcać.. dbasz o niego najlepiej jak potrafisz i to jest najważniejsze. niestety nie znam tego skrótu 200.. to chyba jakiś numer statystyczny choroby..


a ja cały czas czekam na Biankowe wyjaśnienie określenia "choroba" w stosunku do pojecia "homoseksualizm". A precyzujac jaki jest numer statystyczny wzmianowanej "choroby".
W czasach, gdy homoseksualizm określano "chorobą" (mówię o źródłach Bianki) nie dawano jeszcze numerów statystycznych chorobom ;)


Nie twierdzę że podzielam zdanie Bianki w tym temacie (mam za małą wiedzę by mówić choroba czy nie), nawet nie wiem czy w świetle obowiązującego prawa określenie homoseksualizmu mianem choroby nie jest łamaniem prawa - ale wtedy byłaby potrzeba aktualizacji Biblii (co jest niemożliwe) lub jej zakazania. Wnioskuję tym samym że cytowanie Biblii jest dopuszczalne.
ale z tego co napisała Bianka i w Biblii nie uznaje się homoseksualizmu jako choroby. A po drugie, ważniejsze, to co uznajemy za chorobę zgodnie z definicją tego słowa - jest już ścisle określone i ma ponadawane numery statystyczne.

Jąkanie samo w sobie jest chorobą. Chorobą jest najogólniej mówiąc to, co sprawia, że człowiek nie funkcjonuje tak jak powinien. Przyjmujemy, że chorobą jest coś co odnosi sie do sfery ciała (soma) i tak jest. Ale człowiek to coś więcej niż tylko soma. Człowiek to rónież umysł (psyche) i jego otoczenie (polis). Jąkanie nie wynika z choroby ( chociaż niepłynność mowy może z choroby lub jakiegos innego stanu patologicznego wnikać) ono samo w sobie jest chobą.
To, że nie możesz w sposób swobodny przekazywać treści komunikatów do otoczenia jest właśnie tym stanem chorobowym. Język jest tym, co odróżnia nas ludzi od wszystkiego co żyje na Ziemii. My jesteśmy tym czym jesteśmy dzięki temu, że posiedliśmy umiejętność przekazywania sobie doświadczeń, wyrażania własnych myśli oraz zrozumienia cudzych intecji (wyrażanych za pomocą słów).
Poza tym to wszystko co składa się na jąkanie traktowane z osobna w psychiatrii jest traktowane jako osobna jednostka chorobowa (,tzn. posiada swój numer statystyczny).
Jąkanie zaś nie zostało jak dotychczas opisane jako choroba. Dlaczego tak jest... to juz osobny temat.

Jutro tj. 9 stycznia kolejny film, przypominam godzina 20.00 klub Pauza, floriańska 18

322
(1969, cz-b., reżyseria – Dušan HanĂĄk, scenariusz - Dušan HanĂĄk, JĂĄn Johanides,
94 minuty)

Pierwszy długometrażowy film Dušana HanĂĄka. Główny bohater (kucharz Lauko) dowiaduje się, że jest nieuleczalnie chory. 322 to numer statystyczny choroby nowotworowej na którą cierpi. Jego stan skłania go do refleksji i rozliczenia się ze swoja przeszłością. Film ma wymiar potckiej przypowieści. Istotną rolę odgrywają sugestywne czarno-białe obrazy, symbole i metafory.
Zdobył Grand Prix na 19 Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Mannheim.

a ja cały czas czekam na Biankowe wyjaśnienie określenia "choroba" w stosunku do pojecia "homoseksualizm". A precyzujac jaki jest numer statystyczny wzmianowanej "choroby".ZUS chce, aby zwolnienia lekarskie były wystawiane za pomocą specjalnego serwisu internetowego. Ułatwi to zarówno ich wystawianie, jak i kontrolę. Usługa może być dostępna za dwa lata.

Obecnie wypisywanie zwolnienia lekarskiego trwa kilka minut i lekarz musi to robić w czasie poświęcanym dla pacjentów. Oryginał zwolnienia trafia do ZUS. Chory musi dostarczyć kopię zwolnienia do pracodawcy i ma na to 7 dni. Drugą kopię musi przechowywać lekarz.

Jak podaje Gazeta Prawna, ZUS planuje wprowadzenie o wiele prostszego rozwiązania. Zwolnienie byłoby wystawiane w specjalnym serwisie internetowym. Lekarz nie musiałby wpisywać swoich danych - uzupełniałyby się automatycznie po zalogowaniu. Dodatkowo lekarz wpisywałby tylko numer PESEL, a dane dotyczące pacjenta i jego pracodawcy byłyby pobierane z rejestrów centralnych ZUS. Lekarz musiałby podać także ramy czasowe zwolnienia oraz numer statystyczny choroby.

Dzięki takiemu rozwiązaniu pracodawca będzie mógł natychmiast otrzymać informację o zwolnieniu drogą elektroniczną. Nie będzie trzeba czekać kilka dni, zanim do firmy dotrze informacja o zwolnieniu.

Dodatkową zaletą systemu będzie możliwość kontroli zwolnień. Pracownik nie będzie mógł wziąć zwolnienia w jednej firmie i pracować w innej. O zwolnieniu zostaną automatycznie poinformowani wszyscy jego pracodawcy.

Na życzenie pacjenta lekarz będzie wydawał wydruk informacyjny z wyszczególnionym okresem niezdolności do pracy. Wydruk ten nie będzie podpisywany lub stemplowany. Nikt nie będzie musiał go przechowywać. Pracownik będzie całkowicie zwolniony z obowiązku informowania pracodawcy o zwolnieniu.

Pracodawcy popierają proponowane zmiany. Oczywiście wprowadzenie ich będzie wymagało dostosowania systemów ZUS i NFZ. Konieczne będą również zmiany w prawie. Przedstawiciele ZUS mają nadzieję na to, że system będzie funkcjonował za dwa lata.

Copyright (c) 2009 brucek portal | Powered by Wordpress. Fresh News Theme by WooThemes - Premium Wordpress Themes.