co oznaczają podwyższone trójglicerydy

brucek portal

Witam , mój mąż robił sobie badanie cholesterolu i przy tym LDL pisze - surowica silnie lipidowa , całkowity chol. 241 , trójglicerydy 420 , a przy tym ma podwyższone ostatnio ciśnienie 160/120 .Co to może oznaczać ? czekam na odpowiedż , pokemonek01


Dziekuje Radosławie
Moze podpowiesz mi jakie wyniki ewentualnie jeszcze zrobic,ktorych nie zlecaja lekarze??
Pozdrawiam

Po pierwsze, trzeba robić akie badania - przed wyjazdem do kliniki - aby były one zakceptowane(ni ponawiali badań,jeśli zwłoka jest 1 dobowa) i dawały odpowiedź,czy kwalifikujesz się na chemię.Tzn:
- typową morfologię z rozmazem
- elektrolity
- bilirubina,kreatynina
- kwas moczowy,mocznik
- badanie moczu(białe,czerwone,białko)
To powinno wystarczyć,ale dopytaj prowadzącego lekarza.

Jak chcesz więcej wiedzieć o stanie swojego organizmu, to w cenie ok. 200 zł (tylko z markerem CA125) możesz zrobić:

Czarna-OB., Fioletowa-morfologia, Czerwona(skrzep)-biochemia, Niebieska-INR, D-dimery.

1 Morfologia + Rozmaz
2 Reticulocyty
3 OB.
4 Bilirubina całkowita
5 Kreatynina
6 Albumina
7 Białko
8 CRP(białko reaktywne)
9 CPK
10 LDH(Dehydrogeneza mleczanowa)
11 ALAT ( jeśli podwyższone,to badać: ALP, GGTP i LDH )
12 ASPAT ( jeśli podwyższone,to badać: ALP, GGTP i LDH )
13 ALP (inne nazwy: ALK PHOS, fosfataza zasadowa )
14 GGTP
15 HDL
16 LDL
17 Cholesterol całkowity
18 Trójglicerydy
19 Glukoza
20 Elektrolity(sód,potas,chlorki)
21 Cynk
22 Magnez
23 Miedź
24 Wapń
25 Żelazo
26 Fosfor
27 Mocznik
28 Kwas moczowy
29 Elektroforeza
30 Gazometria
31 D-dimery
32 INR
33 Vitamina B-12
34 NK,B i T ( probówka EDTA). Oznaczanie subpopulacji limfocytów krwi bwodowej.To badanie kosztuje ok. 80 zł i pokazuje stan gotowości systemu odpornościowego do walki z nowotworem.Ważne jeśli liczymy na metody alternatywne.Chemia bardzo istotnie unicestwia NK - naturalni zabójcy zdegenerowanych komórek.Zrób sobie takie badanie,ale przed chemią,albo po zakończeniu rzutu chemioterapii,jakieś 30 dni po ostatniej chemii.
35 Marker CA 125
36 Marker CEA (czasami warto)
37 Marker Beta HCG (czasami warto)
38 Marker AFP
39 Marker CA19-9

Wymienione wyżej badania dadzą obraz stanu Twojego organizmu zdecydowanie lepiej aniżeli sama morfologia.
Ja takie badania robiłem żonie mniej więcej 1 raz na 1-2 miesiace,zależnie od sytuacji i kryzysu.

Jemy, niestety, za dużo i za tłusto. Mamy mało ruchu. Konsekwencją tego mogą być nie tylko nadciśnienie, cukrzyca, ale i stłuszczenie wątroby.

Choroba ta wciąż kojarzy się z nadużywaniem alkoholu. Tymczasem okazuje się, że dotyczy także osób, które nie piją go w ogóle lub umiarkowanie. Są wśród nich również dzieci i nastolatki. Na niealkoholowe stłuszczenie wątroby cierpi już 6 milionów Polaków. Główną przyczyną są nadwaga i otyłość, które dotyczą co czwartego mieszkańca naszego kraju.

Kropelka tłuszczu w komórce

Na czym polega stłuszczenie wątroby? Na odkładaniu się tłuszczów w jej komórkach, co upośledza ich funkcje. Konsekwencją bywa stan zapalny i włóknienie tego narządu. Marskość (zastępowanie komórek wątroby przez bezużyteczną tkankę łączną) jest rzadkością. Choroba często jest wykrywana przypadkiem, np. podczas USG jamy brzusznej, bo może nie sprawiać żadnych dolegliwości. Tylko niektóre osoby czują ucisk lub ból pod prawym podżebrzem, skarżą się na zmęczenie i osłabienie. Objawów tych jednak z reguły nie wiążą z wątrobą, podobnie jak złego stanu psychicznego, a nawet depresji, które towarzyszą stłuszczeniu. Ale też nie zawsze informują o nim badania, np. próby wątrobowe czy stężenie cholesterolu całkowitego. Dopiero zbyt niski poziom dobrego cholesterolu (HDL) i podwyższony trójglicerydów mogą sugerować, że wątrobie coś dolega.

Z centymetrem w ręku

Kiedy możesz podejrzewać, że cierpisz na stłuszczenie wątroby? Gdy masz otyłość brzuszną (twój obwód talii wynosi ponad 88 cm). Nadwaga bowiem to najczęstsza przyczyna choroby. Nie jest łatwo z nią walczyć, zwłaszcza gdy uwarunkowana jest genetycznie. Jednak wcale nie jest pewne, że odziedziczyłaś po przodkach skłonność do tycia. Nadprogramowe kilogramy to niejednokrotnie rezultat niewłaściwego sposobu odżywiania i siedzącego trybu życia. Specjaliści twierdzą, że jeśli twoi rodzice byli otyli, prawdopodobieństwo, że tobie będzie trudno utrzymać linię, wynosi aż 75 proc. Przyczyną mogą być jednak nie geny, ale nawyki żywieniowe (dużo i tłusto) i styl życia (bierny wypoczynek), które wyniosłaś z domu. A zatem zjadaj mniej kalorii i ruszaj się więcej, żeby spalić tłuszcz, który może odłożyć się w wątrobie. Zmiany stylu życia i sposobu odżywiania złagodzą także skutki genetycznej skłonności do otyłości i stłuszczenia wątroby.

Wierzchołek góry lodowej

Choroba jest zwykle sygnałem, że coś niedobrego dzieje się w twoim organizmie. Jeśli zatem zostanie u ciebie wykryte stłuszczenie, zgłoś się do internisty, żeby zalecił odpowiednie badania. Schorzenie to bowiem z reguły świadczy o zaburzeniach w gospodarce tłuszczami lub węglowodanami. A to oznacza, że możesz mieć tzw. choroby metaboliczne, np. nadciśnienie albo cukrzycę typu 2. Niestety, stłuszczenia nie daje się całkowicie wyleczyć, ale można je znacznie zmniejszyć. Podstawą terapii jest niskokaloryczna dieta i ruch. To dwa najlepsze lekarstwa. Już po roku zauważalna jest poprawa stanu wątroby. Ważną rolę w jej leczeniu odgrywają także fosfolipidy. Wspomagają regenerację komórek, usuwają z nich tłuszcz i zapobiegają jego odkładaniu. Fosfolipidy znajdziesz w pożywieniu. Najwięcej zawierają ich żółtka jajek i móżdżek, lecz produkty te są jednocześnie bogate w cholesterol, nie stanowią więc zdrowego źródła fosfolipidów. Lepiej sięgnąć po artykuły spożywcze, które co prawda zawierają mniej tych cennych związków, ale nie są bombą cholesterolową, np. płatki owsiane, kiełki pszenicy i soję. Przy stłuszczeniu pomogą ci również preparaty chroniące wątrobę przed uszkodzeniami (np. z fosfolipidami), a także witaminy C i E, które są silnymi przeciwutleniaczami. Wzmacniają one siły obronne komórek.

Zdaniem specjalisty prof. JANUSZ CIANCIARA, hepatolog, Akademia Medyczna w Warszawie

Inne przyczyny stłuszczenia

Nie zawsze jest ono skutkiem tylko złego odżywiania i braku ruchu. Jego przyczyną może być nadużywanie leków. Polacy nagminnie biorą środki uspokajające i przeciwbólowe. Taka mieszanka jest wyjątkowo szkodliwa dla wątroby. Za jej stłuszczenie mogą być też odpowiedzialne wirusowe zapalenie wątroby typu C i choroby metaboliczne dotyczące przemiany węglowodanów i tłuszczy. Dlatego u osób, u których stwierdzono stłuszczenie, trzeba przeprowadzić badania umożliwiające wczesne wykrycie tych chorób i podjęcie leczenia.

Źródło: Naj

Morfologia krwi i OB

■ WBC (white blood cells) oznaczający białe ciałka krwi (leukocyty)
- norma wynosi 4,0-10,0 K/µL. Gdy jest ich więcej, może to świadczyć o stanie zapalnym w organizmie, nowotworach, dnie moczanowej
- w ciąży, szczególnie pod koniec, liczba białych krwinek może przekroczyć 10 K/µL

■ RBC (red blood cells) oznaczający czerwone ciałka krwi (erytrocyty)
- norma wynosi 4,0-5,0 M/µL u kobiet i 4,5-5,5 M/µL u mężczyzn. Mała liczba czerwonych krwinek może świadczyć o anemii
- w ciąży, zwłaszcza w drugiej połowie, liczba czerwonych krwinek często spada poniżej 3,5 M/µL

■ HGB - hemoglobina, barwnik krwinek czerwonych przenoszący tlen.
- norma wynosi 12-16 g/dl dla kobiet i 14-18 g/dl dla mężczyzn. Niski poziom hemoglobiny jak i erytrocytów może świadczyć o niedokrwistości
- w ciąży hemoglobina może spaść poniżej 11 g/dl

■ PLT - płytki krwi (trombocyty)
- norma wynosi 150-400 K/µL. Mniejsza liczba może świadczyć o zaburzeniach krzepliwości krwi, natomiast większa o przewlekłych zakażeniach lub nawet nowotworach
- w ciąży liczba płytek nie powinna ulec zmianie

■ OB (Odczyn Biernackiego lub tzw. opad)
- norma: wynik nie powinien przekraczać 20 mm/godz. Gdy jest podwyższony może oznaczać stan zapalny. Wartość OB wzrasta czasem pod wpływem przyjmowanych leków oraz czasem z powodu stresu
- w ciąży OB przeważnie przekracza 20 mm/godz


Lipidogram
- świadczy o przemianie tłuszczów w organizmie
- określa ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej i miażdżycy
- we krwi określa się ogólny poziom cholesterolu (norma 200 mg/dl)
● dobry cholesterol HDL (nie powinnien spaść poniżej 46 mg/dl u kobiet oraz 35 mg/dl u mężczyzn
● zły cholesterol LDL (norma do 190 mg/dl
● trójglicerydy (norma do 160 mg/dl)


Określenie poziomu cukru we krwi
- przydatne przy rozpoznawaniu cukrzycy
- norma: na czczo ilość cukru nie powinna przekroczyc 105 mg/dl, po posiłku - 180 mg/dl
- w ciąży prawidłowo przebiegającej, poziom cukru nie powinnien się zmieniać (jednak zdarza się, że właśnie w tym okresie ujawnia się cukrzyca)


Badania kontrolujące funkcje nerek
- wykonuje się, gdy lekarz podejrzewa chorobę dróg moczowych lub zaburzenia przemiany materii.
- niepokojące jest zbyt duże stężenie we krwi mocznika i kreatyniny
● norma mocznika: 10-50 mg/dl
● norma kreatyniny: 06-1,1 mg/dl


Badania kontrolujące funkcje wątroby
- wykonuje się, gdy podejrzewane są schorzenia wątroby i dróg żółciowych
- o zakłóceniach funkcji wątroby świadczy przekroczenie norm barwnika żółci - bilirubiny.
● norma bilirubiny wynosi do 1,0 mg/dl

źródło:www.evi-MED.pl

Copyright (c) 2009 brucek portal | Powered by Wordpress. Fresh News Theme by WooThemes - Premium Wordpress Themes.