co oznacza za wysoki wynik OB

brucek portal

Badanie kalu - brak form zakaznych

Morfologia - wysokie OB, tj. 50,00 mm/1h

ALAT 655,0 U/I, a powinno byc 50...

wyeliminowana cukrzyca, nerki, problemy z nadnerczem. tak ogromny wynik aminotransferazy alninowej oznacza uszkodzenie watroby, najprawdopodobniej nowotowor. potrzebne USG, zeby ocenic zmiany.

tymczasem zapisane ma leki Hepa-Merz i Essentiale forte...


AM

podwyższone OB
  Morfologia moja jest w normach, a OB aż 25 (norma labu 3 - 15).

Wiem, ze OB takie moze byc np. od miesiaczki (mialam ostatni dzien, w zasadzie bylo juz tylko leciutkie plamienie tego dnia), kataru (nie mialam), czegokolwiek. Tydzien wczesniej bolalo mnie ucho (i szczęka) od przewiania. To wszystko moglo miec wlpyw, ale nie musialo.

Poszukalam na forum, znalazlam tylko to i tam gin jakis martwil sie OB przy wyniku 11... [img]/images/forum/icons/shocked.gif[/img]

Dlatego mam pytanie, jak to jest u Was. Czy w ogole robilyscie (niektorzy uwazaja, ze to przestarzale), niekoniecznie w czasie staran, bo nie chodzi mi o wplyw tego badania na starania tylko o sam w sobie wysoki wynik.
Czy to prawda, ze powazne choroby, na czele z nowotworami - to wyniki OB trzycyfrowe?
Czy ktos wie, co oznacza, ze w czasie miesiaczki podwyzszenie jest normą - jak duze powiekszenie jest tą normą?
Czy majac cala morfologie w normie moge wykluczyc jakies powazniejsze problemy? (caly czas mowie o swoim zdrowiu, a nie o przygotowaniach do ciazy, wiem ze morfologia to za malo i ze nalezaloby zrobic iinne badania - na poczatek chcialam wiedziec, jaki jest moj stan zdrowia ogolny).

Za kilka dni mam wizyte u gina. Czy pokazywac mu w ogole ten wynik? Robilam na wlasna reke. Zobaczy, ze bylam w ostatnim dniu miesiaczki i mnie wysmieje...? [img]/images/forum/icons/wink.gif[/img]

Mateuszek (2 lata)

Blue,
artykul dla Ciebie:


Badanie OB wykonujemy zwykle przy okazji wielu innych standardowych badań krwi. Na ogół nie przywiązujemy do niego zbytniej uwagi, a szkoda, bo badane to jest bardzo ważne. Pozwala wykryć chorobę w organizmie, stan zapalny, czasami szybciej niż sama choroba u nas wystąpi.


Co to za badanie
Badanie na Odczyn Biernackiego, skrótowo nazywane OB jest miarą szybkości opadania krwinek w osoczu w jednostce czasu. Zwykle jest określany po jednej, a czasem dwóch godzinach. Test ten opracował już w 1897 roku polski lekarz Edmund Biernacki
Prawidłowe wartości u kobiety wynoszą poniżej 12 mm/godz. U mężczyzn do lat 60 prawidłowy wynik badania to poniżej 8 mm/godz., zaś u mężczyzn starszych prawidłowy wynik nie może przekraczać normy 15 mm/godz.
Gdy jest za wysokie
U kobiet może być spowodowane ciążą lub okresem połogu, albo i nawet miesiączką. Wtedy nie należy się przejmować za wysoką normą, gdyż nie jest uznana za nieprawidłowość. Jednak gdy w momencie badania nie miesiączkujesz lub nie jesteś w ciąży lub w okresie połogu za wysokie OB może oznaczać:
•Ostry stan zapalny
•Przewlekły stan zapalny - gorączka reumatyczna, reumatoidalne zapalenie stawów
•Niedokrwistość
•Niedoczynność i nadczynność tarczycy
•Ziarnicę złośliwą
•Nowotwór złośliwy
•Szpiczaka mnogiego
•Stosowanie niektórych leków dożylnych
•Urazy, złamanie kości
•Zespół nerczycowy
•Wstrząs


Gdy jest za niskie
Za niskiemu OB także należy się przyjrzeć. Może ono oznaczać:
•Alergię
•Nadkrwistość pierwotna lub wtórną
•Przewlekłą niewydolność krążenia
•Hipofibrynogenemię

Wciaz uwazam ze 24 to nie jest b. wysoki wynik.
Powtarzanie badania za miesiac troszke nie ma sensu - jak juz wiesz, odczyn biernackiego wskazuje na stan zapalny lub chorobe,ktora za miesiac moze byc juz tylko wspomnieniem.
Jezeli obawiasz sie choroby, zapalenia itp, zrob badanie CRP (in. bialko c-reaktywne). Jest dokladniejsze niz ob.

Dot.: Mamusie lipcowo - sierpniowe 2009! Część II
  dziewczyny odebralam wczoraj wyniki badan- morfologie i cukier, a wiec cukier mam w normie, ale ta morfologia mnie troche martwi....

Morfologia krwi i OB

■ WBC (white blood cells) oznaczający białe ciałka krwi (leukocyty)
- norma wynosi 4,0-10,0 K/µL. Gdy jest ich więcej, może to świadczyć o stanie zapalnym w organizmie, nowotworach, dnie moczanowej
- w ciąży, szczególnie pod koniec, liczba białych krwinek może przekroczyć 10 K/µL

■ RBC (red blood cells) oznaczający czerwone ciałka krwi (erytrocyty)
- norma wynosi 4,0-5,0 M/µL u kobiet i 4,5-5,5 M/µL u mężczyzn. Mała liczba czerwonych krwinek może świadczyć o anemii
- w ciąży, zwłaszcza w drugiej połowie, liczba czerwonych krwinek często spada poniżej 3,5 M/µL

■ HGB - hemoglobina, barwnik krwinek czerwonych przenoszący tlen.
- norma wynosi 12-16 g/dl dla kobiet i 14-18 g/dl dla mężczyzn. Niski poziom hemoglobiny jak i erytrocytów może świadczyć o niedokrwistości
- w ciąży hemoglobina może spaść poniżej 11 g/dl

■ PLT - płytki krwi (trombocyty)
- norma wynosi 150-400 K/µL. Mniejsza liczba może świadczyć o zaburzeniach krzepliwości krwi, natomiast większa o przewlekłych zakażeniach lub nawet nowotworach
- w ciąży liczba płytek nie powinna ulec zmianie

■ OB (Odczyn Biernackiego lub tzw. opad)
- norma: wynik nie powinnen przekraczać 20 mm/godz. Gdy jest podwyższony może oznaczać stan zapalny. Wartość OB wzrasta czasem pod wpływem przyjmowanych leków oraz czasem z powodu stresu
- w ciąży OB przeważnie przekracza 20 mm/godz

a wiec tak wedlug tych norm , ktore tu podalam poziom żelaza mam w normie, ale te leukocycty mam za wysokie!!pisze ze norma jest do 10,0 a ja mam 12,7!!
troche sie boje, mam nadzieje ze to nic groźnego, chociaz z tego co wynika powyzej to chyba jakis stan zapalny:(

Waldekj,
Nie sądzę aby odwodnienie było spowodowane tymi wymiotami 3 tygodnie temu. Gdyby te wymioty trwały dłużej to jak najbardziej, a poza tym przez te 3 tygodnie od epizodu, kot powinien dawno wyrównać już sobie poziom nawodnienia. Jeśli jest zdrowy oczywiście. Więc problem tkwi gdzie indziej. Podejrzewałabym właśnie te leki moczopędne, bo one zdecydowanie odwadniają, jeśli nie pije się wystarczająco, a do tego jeszcze mniejsze spożycie wody wraz ze zmniejszoną ilością pokarmu. Skoro nerki są w porządku, a parametry na to wskazują, to faktycznie ten poziom hematokrytu raczej wskazuje na odwodnienie. A czy były też oznaczane poziomy elektrolitów we krwi? To ważne.
Jest jeszcze jedna ewentualność – poziom czerwonych krwinek, czy nie jest za wysoki? To bardzo rzadka przypadłość, ale właśnie w nadkrwistości hematokryt jest wysoki.
Spróbuj też prostej metody oznaczania odwodnienia: chwyć mocno wałek skórny kota na grzbiecie, a następnie szybko puść – jeśli skóra wróci na miejsce w ciągu 1-2 sekund to znaczy, że kot nie jest odwodniony, jeśli wypukłoć utrzyma się dłużej – jest odwodnienie, im dłużej tym większe.
Ph moczu jest zdecydowanie za wysokie, a do tego te leukocyty w moczu. Na pewno jest stan zapalny i zagrożenie struwitami. Zapalenie bakteryjne u młodych kotów wcale nie jest wykluczone, a przy tak wysokim pH moczu to prawie pewnik. Bakterie w układzie moczowym rozmnażają się błyskawicznie gdy mocz osiąga odczyn obojętny (7.0) oraz lekko zasadowy (powyżej 7.0). Środowisko kwaśne jest dla bakterii chorobotwórczych zabójcze, dlatego zdrowy kot ma mocz lekko kwaśny. Same bakterie mają też właściwości alkalizujące mocz. Nie wiem na ile wiarygodny jest wynik tego posiewu bakteryjnego, ale w końcu leukocyty w moczu nie wzięły się znikąd. Czy znasz wynik OB?
Tworzenie się struwitów jest wypadkową odczynu pH moczu oraz jego gęstości. Skoro mocz nie jest u kotki zagęszczony, to dlatego struwity tworzą się dopiero przy bardzo wysokim pH. Ale uwaga – rozrzedzony mocz u twojej kotki jest wyłącznie skutkiem podawania leków moczopędnych. Zwykle przy odwodnieniu organizmu mocz jest zagęszczony, gdyż organizm stara się zaoszczędzić wodę, którą ma w sobie. Podawanie diuretyków bez odpowiedniej podaży płynów prowadzi do nadmiernego wydzielania rozrzedzonego moczu i do odwodnienia kota. Jeśli mocz ma odczyn zasadowy i przestałeś nagle podawać leki moczopędne, to zagęści się teraz bardzo szybko przy odwodnieniu i struwity murowane.
Jest dla mnie dość oczywiste, że twoją kotkę trzeba zacząć nawadniać i płukać układ moczowy, a nie podawać same leki moczopędne. Dalsze zakwaszanie moczu oczywiście nadal jest wskazane. Czy nikt nie sugerował podawania kotce płynów?? Dożylnie lub podskórnie?
Co do soli – pobudza ona pragnienie, jest niezbędna do prawidłowej gospodarki wodnej organizmu. Nadmierne wydalanie moczu, np. w związku z podawaniem leków moczopędnych powoduje utratę sodu z organizmu. Pytałam już o wyniki poziomu elektrolitów we krwi, m.in. sodu. Powinieneś podawać kotce właściwą ilość soli, przede wszystkim nie ograniczać jej z niewiadomego powodu. Jeśli zrobisz mieszankę barfową to spokojnie utrzymuj stosunek K:Na na poziomie 1,2. Do tego jak najwięcej wody, w granicy akceptowalności przez kota.
Dobrą metodą na zakwaszenie moczu przy BARFie jest zastąpienie skorupek lub kości cytrynianem wapnia. To związek organizczny wapnia, dobrze przyswajalny i lekko zakwaszający mocz. Chyba do kupienia w aptece, a na pewno w Lilly's Bar. Daje się go w ilości około 10g na 1kg mięsa, ale masz kalkulator barfowy to sobie poradzisz z dokładnym dozowaniem.
Dobrze byłoby oddać kicię pod opiekę dobrego weterynarza.... Ja tu niewiele pomogę .

Copyright (c) 2009 brucek portal | Powered by Wordpress. Fresh News Theme by WooThemes - Premium Wordpress Themes.