co napisal Brzechwa

brucek portal

Zilka,
ja bym brała z ilustracjami Szancera, bo one są (że tak powiem) kanoniczne.

Czyli to albo to kompletne, zawierające wszystkie trzy części.
Brzechwa, oprócz "Akademii", napisał jeszcze "Podróże Pana Kleksa" i "Tryumf Pana Kleksa".

Edit:

A ilustracje Szancera, są nie tylko kanoniczne, ale też o niebo ładniejsze niż w tych innych wydaniach

Joannabo, napisała, że dystans przychodzi z czasem.
Dokładnie tak, a do tego czasu to my musimy zadbać o bezpieczeństwo naszych dzieci, nie muszą od początku wiedzieć, że wszystko jest złe i niebezpieczne bo stracą zaufanie do całego świata.

Myślę, że dziecko ma czas na brutalne zetknięcie się ze światem. Na początku pokażmy mu, że życie jest piękne, nie zastraszajmy go.

Myslę, że Brzechwa i inni wiedzieli co piszą. Nikomu to na razie krzywdy nie zrobiło.

Witam;
gregski: na kanwie nieco Brzechwy i może ciut szerzej - rzadko, lub niemal w ogóle nie ma ludzi tylko czarnych i tylko bialych. Każdy ma jeszcze calą masę szarości. Jeden byl radzieckim generalem, co dla wielu jest wystarczającym dowodem winy i powodem do skazania. Dla mnie natomiast taki Koniew, będący marszalkiem powinien mieć pomnik w Krakowie i to taki gdzie kwiaty powinny być skladane co dzień. Doslownie. Tu powinno paść pytanie czy to dobrze czy źle? Dla mnie mieszkańca miasta, które ocalil - dobrze i w moim mieście powinien być bohaterem. Podobnie z F. J. i calą masą innych osób.
To co napisal Brzechwa, Tuwim czy kilka innych postaci gwarantuje im miejsce w historii literatury i nie tylko, byli poetami i to naprawdę dużej klasy. Każdemu zdarzają się potknięcia co jest ludzkie i normalne i powinno być wykorzystane w dyskusji - jak to wykorzystać tak aby uczyć się na czyichś blędach. Wolszczan za same swoje dokonania jest i będzie wielki i nikt nie będzie mu patrzyl w papiery - rozmawial czy nie rozmawial. W normalnym kraju jest normalne że czasem slużby specjalne jego kraju zapraszają go do siebie i zadają pytanie: "Kolego, jak tam oceniają nas, jak patrzą na nasze postępowanie....".
pozdr

Paweł Jerzmanowski w Lettre a M. de Lamartine en refutant ses assertions napisał: "Kiedy Duńczycy porzucili sprawę cesarza, regiment kawalerii polskiej pod wodzą pułkownika Brzechwy znajdował się w ich korpusie. Nie mogąc pociągnąć go do zdrady, chcieli go rozbić. Ale dumna postawa tego regimentu narzuciła taki szacunek i podziw Duńczyków, że nie odważyli się przeciwstawić jego połączeniu z marszałkiem Davoutem".

Który z pułków jazdy polskiej wzbudził tak wielki respekt Duńczyków?

Jan Brzechwa (właściwie Jan Wiktor Lesman) (ur. 15 sierpnia 1898[1] w Żmerynce na Podolu, zm. 2 lipca 1966 w Warszawie) - polski poeta pochodzenia żydowskiego, autor wielu znanych bajek i wierszy dla dzieci, m.in. Pan Kleks, Pchła Szachrajka, a także satyrycznych tekstów dla dorosłych, przekładów z języka rosyjskiego - m.in. utworów A. Puszkina, S. Jesienina, W. Majakowskiego).

Był stryjecznym bratem poety Bolesława Leśmiana, który wymyślił literacki pseudonim "Brzechwa" (nawiązanie do elementu strzały - brzechwy).

Lata młodości

Młodość spędził na Kresach Wschodnich, podróżując ze swą rodziną. Jego ojciec, Aleksander, był inżynierem kolejowym. Brzechwa ukończył Zakład Naukowo-Wychowawczy Ojców Jezuitów w Chyrowie, a następnie po przyjeździe do Warszawy - Wydział Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Jednocześnie z zapisaniem się na studia wstąpił do 36. Pułku Piechoty Legii Akademickiej i jako ochotnik uczestniczył w latach 1920-1921 w wojnie polsko-bolszewickiej, za co go odznaczono.

Zadanie :

Jakie utwory napisał Jan Brzechwa w roku 1926, 1939, 1964 i 1965.
przesylajcie n PW

a dlaczego pominęłaś znaczek obok Adamczyka?
No tak, Dygant gra w "Niani" postać, która w oryginalnym serialu była Żydówką...
O Dziewońskim zapomnieli. I Michnikowskim. I Kobuszewskim. I tych wszystkich artystach z ich czasów. I o Czarneckim Leszku.
Co ciekawe, Żyd Tuwim napisał też cytowany wiersz "Żydzi". Hm.
Przynajmniej Brzechwa jest na liście.


Informacje bieżące – widać co dzieje się w Brzegu, czyli NIC

WIELKIE NIC czyli:
- w niedzielę spływ kajakowy Budkowiczanką (wiem, że to poza Brzegiem, ale organizowany dla brzeżan i z 30 nas tam pewnie będzie)
- w sobotę maraton rowerowy Audax z Brzegu na Gromnik i do Brzegu
- cotygodniowe: sobotnia i niedzielna wycieczka rowerowa po okolicach
- w sobotę i niedzielę Festiwal Piosenki Angielskiej w BCK
- w sobotę festyn w parku między halą a zamkiem organizowany przez gimnazjum nr 1
- w sobotę festyn dla dzieci na Brzechwy
- o pubach z meczami Inez już napisała wyżej
- w sobotę i niedzielę obchody 40. rocznicy wydarzeń brzeskich z 1966 roku (dla nieznających tematu: komuniści wykurzali księży z salki katechetycznej i wikarówki, a przy okazji spałowali parę tysięcy osób) - w ramach tych obchodów wykłady na zamku i wystawa
- w piątek wernisaż wystawy fotografii z Chin w galerii (głowy sobie nie dam uciąć, że to w ten piątek, będę musiał jeszcze sprawdzić)
- w sobotę mecz IV ligi w Skarbimierzu
- spotkanie forumowiczów!!!
może znalazłbym dla ciebie Andrzejbrzeg coś jeszcze, ale muszę lecieć, wpadnę tu jeszcze wieczorem to może coś podrzucę, żeby ci brzuch nie urósł przez weekend od piwa
i obiecuję, że w miarę wolnego czasu będę starał się co weekend podrzucać wam jakieś zajęcia

Copyright (c) 2009 brucek portal | Powered by Wordpress. Fresh News Theme by WooThemes - Premium Wordpress Themes.