co można jeszcze sadzić w ogrodzie z warzyw w czerwcu

brucek portal

" />Wypróbuję w tym roku ten sposób z sadzeniem warzyw na folii. U mnie w maju jest dużo opadów - błoto w ogródku, ale już od pierwszych dni czerwca do pierwszych dni września zdarza się, że nie popada ani razu a słońce pali. Mam zbiornik na deszczówkę, ale niewielki, po porządnym deszczu jest pełny. W tym roku chcę go wymienić na duży, plastikowy zbiornik 1000 litrów, w którym zatopimy pompkę i będzie można podlewać wężem. Jeśli sposób się sprawdzi, to pomyslimy nad postawieniem na nim za rok drugiego takiego i połączeniu ich ze sobą (mają od góry duży otwór z zakręcaną pokrywą, a na dole kranik). Chciałabym zmagazynować jak najwięcej wody z majowych opadów.
W suchych miesiącach zbieram wodę używaną w kuchni do mycia warzyw i owoców, zawsze na podlanie skrzynek na balkonie wystarczy.

" />Witam wszystkich.
Mieszkam w Islandii prawie pięć lat i bardzo tęsknię za moim polskim ogrodem. Uczucie to pogłębia jeszcze to forum, oglądam Wasze piękne ogrody i cóż... muszę zadowolić się tym co tu mam Wyjechałam aby mieszkać razem z mężczyzną mojego życia, rzuciłam wszystko:pracę, dom, znajomych... Jestem szczęśliwa bo jesteśmy razem, ale myślimy o przeprowadzce

Tyle o mnie, wracając do tematu ogrodów to nie mam akurat dużo fotek ale postaram się zrobić. Islandia to przepiękne i unikalne krajobrazy "księżycowe", gejzery, wodospady i mnóstwo lawy. Ponieważ Islandczycy są dość leniwi ich ogrody są prawie bezobsługowe, pomijam oczywiście koszenie trawy. Ale co to za trawa... z rolki położona na lawie: po deszczu nasiąka jak gąbka, ugina się przy chodzeniu.

W ogrodach króluje kosodrzewina, karłowate wierzby i porzeczki często sadzone jako żywopłot i oczywiście rośliny cebulowe: krokusy, żonkile i tulipany. Przy chłodnym lecie potrafią kwitnąc do lipca, ale zaczynają późno bo w maju, czerwcu. "Najcieplejszy" okres tutaj trwa 2-3 miesiące, temperatura oscyluje w granicach 10-15 stopni Celsjusza, można to porównać do polskiej wiosny. Zdarzały się przypadki gdzie temperatura wzrastała do dwudziestu. Ewenementem był "upał" 26 stopni. Generalnie są tu dwie pory roku. Według mieszkańców jest tylko lato i zima. Dla dociekliwych napiszę, że pierwszy dzień lata mamy już za sobą w tym roku przypadł na 23 kwietnia. W tym miesiącu średnia temperatura to 6-7 stopni, słońce wstaje o 4 a zachodzi o 22. Natomiast maj i czerwiec to czas tak zwanych "białych nocy". Dzięki temu dowiedziałam się, że do uprawy rzodkiewki, potrzebna jest nie tylko odpowiednia temperatura ale także noc.

W Reykjaviku jest piękny ok 60-cio letni okaz złotokapu, widziałam także młodsze drzewa tego gatunku. Znalazłam również piwonie i mnóstwo pierwiosnków omszonych (chyba tak się nazywają). Latem wszyscy dekorują wejścia do domów bratkami, osteospermum, lobeliami i przypołudnikami; na ulicach stoją kwietniki pełne kwiatów a wszystko to na dwa najcieplejsze miesiące lata. Myślę, że robią to także dla turystów, ponieważ na początku XX wieku w ogrodach królowała rzepa. Mieszkam kilkanaście kilometrów od stolicy i niedaleko jest klasztor karmelitanek, które uprawiają warzywa pod osłonami a nawet winorośl. Oczywiście pomijam warzywa ciepłolubne takie jak dynie i pomidory. Te ostatnie uprawiane są masowo w szklarniach przy wykorzystaniu energii geotermalnej. Zimą doświetlane sztucznie. Dostępne w sklepach przez cały rok. Dynię w zeszłym roku posadziłam do doniczki a potem do szklarni teściowej, rezultat - dwie miniaturowe dynie chyba piżmowe. Szkoda było je zjeść i służyły jako ozdoba aż do wiosny razem z kapustą ozdobną bardzo tu popularną.

Wszystko zależy od położenia ogrodu: są miejsca osłonięte od wiatru i taki ogród ma moja teściowa, która uprawia nawet truskawki. Większość ogródków przydomowych jest osłonięta wysokimi płotami. Generalnie, starsze pokolenie bardzo dba o otoczenie domu, a młodszym nie przeszkadza śmietnik pod oknem. Ja osobiście walczę o kawałek rabatki przed blokiem. W zeszłym roku posadziłam roślinki skalne, aksamitki oraz bratki. Jakie było moje zdziwienie następnego dnia, kiedy zobaczyłam wyrwane wszystkie roślinki. Ale nie poddaję się. Teraz zasadziłam nadwyżki z ogrodu teściowej - prezent za pomoc w pieleniu.

Oto niektóre ze znalezionych fotek:

Widok z mojego okna:


Krokusy:


Mój balkon:


W przyszłości postaram się zamieścić więcej, również te z ogrodu botanicznego.

Pozdrawiam Krystyna

" />Rytmy Ksiezyca w naturze i na działce.

Wybór fazy Ksiezyca:
Gdy Ksiezyca ubywa, soki spływają do korzeni, ziemia jest chłonna, wdycha.
Natomiast gdy Ksiezyca przybywa, soki podnoszą się, wypełniając nadziemne części roślin i pobudzając je do wzrostu; odbywa sie oddychanie. Na wiosne kazda grzadke przekopcie trzykrotnie: najpierw w czasie,
gdy Ksiezyca przybywa i jest on w znaku Lwa, potem, gdy ubywa i stoi w znaku Koziorozca, i na zakonczenie - znowu najlepiej w dniach, gdy Ksiezyca ubywa.
Nadziemne czesci roslin beda sie dobrze rozwijały, jesli roslina bedzie sadzona lub wysiewana w
dniach, gdy Ksiezyca przybywa lub gdy Ksiezyc opada. Warzywa, których jadalne czesci rosna pod ziemia, rozwijaja sie dobrze, jesli ich wysiew lub sadzenie odbywa sie w czasie, gdy Ksiezyca ubywa. Jesli nie jest to w danym momencie mozliwe, mozna alternatywnie wybrac termin, gdy Ksiezyc opada.

Wybór znaku zodiaku.
* Na sadzenie lub sianie pomidorów wybierzcie dzien owocu - znak Barana, Lwa i Strzelca;
* Warzywa lisciowe (szpinak, szczypiorek, sałata etc.) najlepiej jest sadzic i wysiewac, gdy kalendarz pokazuje dzien liscia - znak Raka, Skorpiona, Ryb.
* Ta sama zasada odnosi sie do warzyw korzeniowych, np. selera, marchwi, cebuli czy rzodkiewek, gdzie piekne, soczyste, rozrosniete liscie nie maja wartosci. Wybierzcie wiec dzien korzenia - znak Panny, Byka,Koziorozca. Wyjatkiem sa ziemniaki: wprawdzie Ksieayc, którego ubywa, jest odpowiednim okresem na sadzenie, ale nie krótko przed nowiem, lecz tuz po pełni.
* Dla kwiatów i wiekszosci roslin leczniczych i doniczkowych polecane sa dni kwiatu: znaki Blizniat, Wagi i Wodnika.
* Przesadzanie roslin powinno odbywac sie w czasie, gdy Ksiezyca przybywa lub w czasie, gdy Ksiezyc
opada (znaki od Blizniat do Strzelca). Rosliny przesadzane w tym terminie w inne miejsce lub do innych doniczek szybko sie ukorzeniaja i łatwo przyjmuja. Dotyczy to równiez sadzonek i drzewek.
Gdy zrozumiecie, na czym oparte sa te reguły, nie sprawi Wam trudnosci ułozenie rocznego terminarza ogrodnika. Warunki pogodowe i inne okolicznosci nie zawsze oczywiscie, pozwalaja na wybór odpowiedniego dnia, ale zwracanie uwagi na to, by nie wszystkie wpływy były negatywne, nie jest to az tak trudne.

Sasiedztwo roslin.
W warzywnictwie płodozmian, czyli stała rotacja upraw nastepujacych po sobie oraz dobranie
sasiedztwa roslin maja szczególne znaczenie. Rosliny nie tylko nawzajem sie wspomagaja i chronia przed szkodnikami ale tez zwalczaja. Szczególnie korzystna jest sytuacja, gdy w ciagu roku uprawia sie na zmiane warzywa o nadziemnych i podziemnych czesciach jadalnych.
Szczególnie korzystne sasiedztwo roslin - Marchew i Pomidory obok Cebuli, Pomidory obok Pietruszki, Sałata obok Rzodkiewki, Groch obok Selera, Ziemniaki obok róÂżnych odmian Kapusty.
Bardzo niekorzystne sasiedztwo - Fasola, Kapusta i Ziemniaki obok Cebuli, Buraki i Czerwona kapusta obok Pomidorów, Pietruszka obok Sałaty głowiastej, Pomidory obok Grochu, Groch obok Fasoli.

Walka ze szkodnikami.
* Zaleca sie uzywanie wszystkich srodków zwalczajacych szkodniki w okresie, gdy Ksiezyca ubywa.
* Szkodnikami, które zyja w ziemi, najlepiej zajac sie w dniu korzenia (Byk, Panna, Koziorozec).
* Skutecznie zwalcza sie szkodniki zerujace nad ziemia, gdy Ksiezyc stoi w znaku Raka; dobre sa tez znaki Blizniat i Strzelca.
* Czasami pomaga jedynie całkowite ciecie. Koniecznie powinno sie to odbywac, gdy Ksiezyca ubywa, przed nowiem lub jeszcze lepiej w czasie nowiu. W wiekszosci przypadków roslina odzyskuje forme.
* Walka ze slimakami w ogrodzie i w polu nalezy do wyjatków. Najlepszym terminem jest okres, gdy Ksiezyc przybywa w znaku Skorpiona. Natura na szczescie tak to urzadziła,ze Skorpion wystepuje najczesciej w okresie, gdy Ksiezyca przybywa, własnie na wiosne, gdy slimaki szykuja sie do ataku.
Zbierzcie jak najwiecej skorupek jaj nie gotowanych. Zgnieccie je, gdy Ksiezyca ubywa ( w dniach, gdy Ksiezyca przybywa, skorupki nie krusza sie i nie maja ostrych krawedzi lecz sklejaja sie wewnetrznymi błonkami), i rozsypcie na ziemie w okresie, gdy Ksiezyca przybywa, dookoła roslin i na całej grzadce.
Ostre kanty skorupek skutecznie odstrasza slimaki. W czasie rozsypywania skorupek, Ksiezyca koniecznie musi przybywac, poniewaz jesli Ksiezyca ubywa, najblizszy deszcz spłucze je do ziemi. W okresie, gdy Ksiezyca przybywa, ziemia nie przyjmuje tak duzo wilgoci i ciała stałe pozostaja na powierzchni.

Walka z chwastami.
Odpowiedni czas: do pielenia i wyrywania chwastów własciwy jest okres, gdy Ksiezyca ubywa,
najlepiej w znaku Koziorozca (od stycznia do lipca Koziorozec pojawia sie, gdy Ksiezyca ubywa). Trzeba jednak zwracac uwage, by nie uszkodzic roslin uzytkowych, bo moga one tak samo wyginac.

Szczególnym dniem jest 18 czerwca do godziny dwunastej (godzina 13.00 czasu letniego). Wszystkie byliny i chwasty, usuniete w ciagu tych kilku godzin, nigdy wiecej nie odrosna, obumieraja nawet korzenie.

Ciecie drzew, zywopłotów, roslin i uszlachetnianie.
Odpowiedni czas na przycinanie pedów powinno sie odbywac, gdy Ksiezyca ubywa, ewentualnie gdy Ksiezyc opada (znaki od Blizniat do Strzelca). Drzewa i inne rosliny, przycinane w tych dniach nie ponosza szkód, poniewaz nie puszczaja soków. Soki w tym okresie spływaja do dolnych partii roslin.
Wazna, powtarzajaca sie corocznie praca jest wycinanie niepotrzebnych gałezi drzew i krzewów owocowych. Stosownym do tego momentem jest okres, gdy Ksiezyca ubywa, najlepiej w dniach owocu (Lew, Strzelec, Baran). Najmniej odpowiednie sa dni, gdy KsieÂżyca przybywa i dni liscia (Rak, Skorpion,Ryby). Drzewo traci zbyt duzo soku. Roslina wprawdzie nie marnieje, ale nie owocuje lub zbiory sa mniejsze. Jesli wycina sie gałezie, gdy jest pełnia w Raku nie mozna nawet zagwarantowac przezycia rosliny. Co robic, gdy drzewa traca wierzchołki. Otóz chore drzewa skazane sa na smierc - schna lub gnija od góry. Ta sama akcja, a wiec scinanie wierzchołków lub wycinanie gałezi przeprowadzana krótko przed
lub po nowiu daje odwrotny skutek. Widzimy wiec, ze rosliny zielone i drzewiaste, które słabo rosna,marnieja lub choruja, w wiekszosci przypadków mozna uzdrowic, scinajac ich wierzchołki w okresie, gdy Ksiezyca ubywa - przed lub najlepiej po nowiu. Wierzchołki powinny byc sciete tuz nad bocznym odgałezieniem, gdyz potem rosnie ono do góry i tworzy nowy wierzchołek. Trzeba tu dodac, ze odnosi sie do wszystkich roslin ozdobnych i kwitnacych.

źródło: http://www.ann.yoyo.pl/index.php?option ... mitstart=0

Copyright (c) 2009 brucek portal | Powered by Wordpress. Fresh News Theme by WooThemes - Premium Wordpress Themes.